Potencjał wprowadzenia aktywności fizycznej dla pracowników biurowych na podstawie Fit Office Building Review

Część druga

Przeglądając dostępną infrastrukturę na terenie budynków biurowych, nie mieliśmy możliwości ocenić w całości wszystkich aspektów Corporate Wellness. Analizie zostały poddane elementy, znajdujące się na terenie biurowców,  oraz możliwe sposoby ich zastosowania przez pracowników biurowych w celach prozdrowotnych. Wśród nich wartościowe okazały się między innym: infrastruktura przyjazna rowerzystom, elementy strefy odpoczynku i jej wyposażenie oraz obiekty infrastruktury sportowej. W artykule skupimy Waszą uwagę na tych właśnie elementach.

Rowerem do pracy

Jednym z kryteriów, podczas analizy w każdym Review, była obecność na terenie budynków biurowych dostępnej infrastruktury przyjaznej rowerzystom. Aktualnym problemem dla Warszawy jest mocne zakorkowanie miasta. Dlatego rozpatrujemy dojazd rowerem do pracy, nie tylko jako dobre ćwiczenie cardio, ale również alternatywny i wygodny środek transportu. Pozytywne wrażenie sprawia fakt, że rowerowych ścieżek miejskich przybywa, te natomiast w większości ułatwiają dojazd do biur tysiącom pracowników. Niewątpliwym atutem nowoczesnych biurowców jest możliwość bezpiecznego zaparkowania oraz skorzystania z dostępnych dla pracowników pryszniców. Patrząc na otoczenie biurowców, warto zwrócić uwagę na obecność stacji rowerowych Veturilo, które mocno zyskały na popularności w ostatnie latach. Większość obiektów naszego Review, zlokalizowanych jest w pobliżu stacji wypożyczania rowerów oraz wygodnych i bezpiecznych ścieżek rowerowych. Mamy nadzieję, że wysoki standard infrastruktury rowerowej na terenie warszawskich biurowców, będzie pozytywnym bodźcem do korzystania przez pracowników biurowych z rowerów. Oprócz tego umieszczone na terenie budynków biurowych stojaki rowerowe, dodatkowo mogą służyć jako wygodny sprzęt do wykonania ćwiczeń.

Zielone wyspy – oazy biurowe

Patrząc na betonowo-szklany wystrój warszawskiego centrum biznesowego łatwo zauważyć problem z dostępem do świeżego powietrza, naturalnej zieleni, miejsca, w którym można trochę odpocząć od szumu i stresów dużego miasta. Pozytywnym efektem znajdowania się na takim terenie jest utrzymywanie równowagi psychologicznej przez pracowników, uodpornienie na stres, lepsza koncentracja umysłowa poprzez dotlenienie, oraz możliwość aktywności fizycznej. Analizując potencjał lokalizacji pod tym względem, najbardziej atrakcyjnie wyglądają kompleksy biurowe, które znajdują się w sporej odległości od centrum Warszawy. Dysponują one własnym terenem zielonym, który jest starannie zadbany. Jest to świetna strefa relaksu i aktywności. Oprócz tego, zielone oazy często są wykorzystywane w celach prowadzenia firmowych eventów sportowych lub warsztatów prozdrowotnych przez najemców jak również i zarządców budynkami. To niewątpliwa zaleta. Natomiast w centrum Warszawy ogromne znaczenie odgrywa bliskość budynku biurowego do jednego z miejskich parków lub skwerów. Dlatego może się okazać, że krótki trening plenerowy w parku w pobliżu miejsca pracy, pomoże pracownikom  odstresować się bardziej niż przysłowiowy wypalony papieros przy budynku. Z pewnością dostarczy znacznie więcej korzyści dla zdrowia.

Ostatnia trzecia część już niedługo

Przewiń do góry