Potencjał wprowadzenia aktywności fizycznej dla pracowników biurowych na podstawie Fit Office Building Review

      Część pierwsza

Ponad 4 miesiące temu wraz z naszą partnerką Agnieszką Sławomirską-Chmarzyńską z AMMC podjęliśmy wspólny projekt pod nazwą Fit Office Building Review. Bazuje on na przeglądzie i analizie warszawskich budynków, oraz kompleksów biurowych pod względem dostępnej na ich terenie infrastruktury nadającej się do różnych aktywności fizycznych w plenerze. Ponieważ jednym z wątków działalności TRI SKI w ofercie dla firm są treningi prowadzone na terenie kompleksów biurowych, projekt Review był dla nas szczególnie ważny i interesujący. Zrobiliśmy 10 materiałów w postaci publikacji na Linkedin o 10 obiektach biurowych, wśród których są:

  • Adgar Park West
  • Royal Wilanów
  • Atrium Plaza
  • Warsaw Spire
  • Poleczki Park
  • Business Garden
  • Metropolitan
  • Gdański Business Center
  • The Tides
  • Platinium Business Park.

Materiały dostępne są również na naszym profilu fb. Postanowiliśmy krótko przeanalizować ten temat i dokonać pewnych podsumowań na podstawie zdobytych doświadczeń.

Warszawski Corporate Wellness?

Warszawa w ostatnich kilku latach bardzo się zmienia. Coraz więcej powstaje nowych „drapaczy chmur” w centrum stolicy oraz przestrzennych kompleksów biurowych w odległych od śródmieścia okolicach. Jednak nowe zagospodarowanie przestrzeni, szczególnie w centrum stolicy sprawia, że coraz więcej firm, a razem z tym i osób pracujących biurowo koncentruje się na relatywnie niewielkim terenie. 

Dobrym trendem jest to, że większość nowych lub niedawno zbudowanych biurowców dysponuje własną strefą odpoczynku na zewnątrz: place i dziedzińce są wyposażone w ławki, fontanny, latarnie, zielone trawniki z kwietnikami oraz posadzone na terenie drzewa. Właśnie takie obiekty były dla nas ważne podczas przygotowania materiałów do Review, ponieważ posiadają dobry potencjał do rozmaitych form aktywności fizycznych osób pracujących w biurach.

Nie zawsze jest jednak możliwość zrobienia treningu przed lub po godzinach pracy, dlatego dla pracownika biurowego, który pracuje przeważnie siedząc, jest szansa zrobić kilkuminutowe ćwiczenia na zewnątrz w czasie przerwy, na terenie budynku (nazywamy to „aktywna przerwa”). W ten sposób buduje się wygodne narzędzie do realizacji jednego z podstawowych elementów koncepcji Corpotare Wellness (kompleksowe dbanie o dobre samopoczucie pracowników firm) – wsparcia aktywności fizycznej pracowników biurowych. Oczywiście, dużo zależy od polityki każdej firmy. 

Czy zdrowie pracownika będzie wśród priorytetów budowania firmowej kultury korporacyjnej? Większość dużych zagranicznych firm przekonało się w sensie realizacji tego podejścia. Jesteśmy również pewni, że zdrowy i aktywny sportowo pracownik w dobrze zintegrowanym zespole pracuje bardziej efektywnie i mocniej się angażuje w działania firmy.  

Przewiń do góry