Pracując w trybie siedzącym często nie mamy czasu na aktywność fizyczną. Jednak jest moment, który możemy wykorzystać do ćwiczeń. Jest to przerwa obiadowa, pod czas której 10-15 minut wystarczy, żeby wykonać kilka ćwiczeń pomocnych w sprawnym funkcjonowaniu naszego ciała.
Na czym polega trening plenerowy i dlaczego właśnie on?
Najważniejszą cechą tego rodzaju treningu jest wyjście z pomieszczenia i przeprowadzenie treningu na otwartym powietrzu. Dlatego trening w plenerze często nazywano treningiem outdoor. Taki trening nie wymaga dużej ilości sprzętu sportowego. Wszystko, co jest potrzebne znajduje się w odpowiednim terenie: siłownie plenerowe, ławki, stojaki rowerowe, drzewa, elementy landszaftu (stoki, trawniki, schody itd.). Ćwiczenia wykonywane pod czas treningu w plenerze są ćwiczeniami wielostawowymi, czyli tymi, które angażują kilka grup mięśniowych. Jednocześnie sam trening można określić jako funkcjonalny, składający się z ruchów wykonywanych nami w życiu codziennym. Stąd założeniem treningu plenerowego jest wprowadzenie aktywności fizycznej dla każdej osoby. Ponieważ ćwiczenia funkcjonalne zawierają wzorce ruchowe, które używamy na co dzień, są one bardziej naturalne do wykonania. W efekcie dostajemy lepszą sprawność funkcjonalną, co określa sama nazwa ćwiczeń.
Jakie mocne strony treningu w plenerze?
Trening outdoor – to jedna z najbardziej dostępnych form treningu, gdyż nie potrzebuje
specjalnego sprzętu sportowego. Realizacja takiego treningu również jest możliwa nawet dla osób o niskim poziomie wytrenowania. Ćwiczenia składają się z naturalnych wzorców ruchowych i nie wymagają zazwyczaj specjalnego przygotowania. Dzięki imitacji często wykonywanych ruchów, ćwiczenia funkcjonalne zmniejszają ryzyko urazów podczas wykonywania codziennych czynności, co pozwala nam poruszać się pewniej i wydajniej.
Plenerowy trening funkcjonalny pozwala aktywować mięśnie i stawy po trwałym siedzeniu, co zniweluje szkodliwe skutki siedzącego trybu pracy. Dotlenienie z kolei, zrobi pracę mózgu bardziej wydajną oraz polepszy koncentrację. Jest to dobry sposób na spędzenie przerwy w pracy z korzyścią dla zdrowia. Dla osób pracujących w biurach i najczęściej cierpiących z braku ruchu taki trening będzie prawdziwym „kołem ratunkowym”.
Temat dotyczący treningu w plenerze jest jednym z wątków warsztatów realizowanych przez TRI SKI, które są dedykowane dla osób pracujących w trybie siedzącym. Zaprezentowany film przedstawia przykładowy trening plenerowy w pobliżu biurowca.
Link do materiału wideo